Gra w butelkę. Biografia Ireneusza Iredyńskiego – Małgorzata Raducha

Cena: 32,90 PLN
egz.

 

Format: 145 x 205 mm

Okładka: twarda

Liczba stron: 224

Cena detaliczna: 39,90 zł

Data premiery: 20 października 2015

ISBN: 978-83-64526-20-6

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsza biografia Ireneusza Iredyńskiego, dramaturga, prozaika, poety, autora słuchowisk, tekstów piosenek, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy powojennych. 
Na jego życie składały się bolesne chwile i skandale, ciągi alkoholowe i trzeźwe przebłyski geniuszu, manipulowanie uczuciami i poszukiwanie prawdziwej miłości. Wszystkie ważne rzeczy
spotykały go bardzo wcześnie: debiut literacki, samodzielne życie, małżeństwo i popularność. Porzuciła go matka, odsiedział wyrok za rzekomy gwałt, pobił paru ludzi, cenił niewielu pisarzy, kilka kobiet po nim płakało. Nie miał matury, a cytował Dostojewskiego. Pisał o zdradzie, echach wojny i przemocy. Inne tematy go nie interesowały.
Zmarł przedwcześnie, w wieku 46 lat. Ta książka opowiada o wszechstronnym pisarzu i poecie, ale przede wszystkim – o człowieku żyjącym na krawędzi.

W tle historii otrzymujemy barwny opis artystycznej cyganerii PRL lat 60. i 70., której pijackie ekscesy często graniczyły ze zwykłą chuliganerią.

 

O Autorce: Małgorzata Raducha (ur. 1963) – absolwentka polonistyki, wykładowca akademicki, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia w redakcjach Kultury i 4 Pór Roku, autorka bloga kulturalnego na stronach radiowej Jedynki, autorka wielu programów poświęconych twórczości Ireneusza Iredyńskiego oraz artykułów prasowych poświęconych literaturze w Gazecie Wyborczej i w miesięczniku Kobieta i Styl.

Patronat:

Program 1 Polskiego Radia
Booklips