Pakiet świąteczny jedna książka w prezencie. Dąbrowska (nie)znana Szkice / Gra w butelkę. Biografia Ireneusza Iredyńskiego

Cena: 39,90 PLN
szt.

Dąbrowska (nie)znana Szkice / Gra w butelkę. Biografia Ireneusza Iredyńskiego

 

Wyjątkowe biografie w pakiecie. Jedna książka w świątecznym prezencie.

Zamiast 89,90 zapłacisz 39, 90 zł . Oferta tylko do 24 grudnia. Zapraszamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                         

Format: 145 x 205 mm

Okładka: twarda

Liczba stron: 224

Cena detaliczna: 39,90 zł

 

 

 

 

 

 

Pierwsza biografia Ireneusza Iredyńskiego, dramaturga, prozaika, poety, autora słuchowisk, tekstów piosenek, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy powojennych.
Na jego życie składały się bolesne chwile i skandale, ciągi alkoholowe i trzeźwe przebłyski geniuszu, manipulowanie uczuciami i poszukiwanie prawdziwej miłości. Wszystkie ważne rzeczy
spotykały go bardzo wcześnie: debiut literacki, samodzielne życie, małżeństwo i popularność. Porzuciła go matka, odsiedział wyrok za rzekomy gwałt, pobił paru ludzi, cenił niewielu pisarzy, kilka kobiet po nim płakało. Nie miał matury, a cytował Dostojewskiego. Pisał o zdradzie, echach wojny i przemocy. Inne tematy go nie interesowały.
Zmarł przedwcześnie, w wieku 46 lat. Ta książka opowiada o wszechstronnym pisarzu i poecie, ale przede wszystkim – o człowieku żyjącym na krawędzi.

W tle historii otrzymujemy barwny opis artystycznej cyganerii PRL lat 60. i 70., której pijackie ekscesy częstograniczyły ze zwykłą chuliganerią.


 

 

Format: 145 x 205 mm

Okładka: twarda

Liczba stron: 472

Cena detaliczna: 49,90 zł

 

 

 

Badania imponującej spuścizny literackiej Marii Dąbrowskiej trwają od półwiecza i wciąż przynoszą nowe, zaskakujące odkrycia. Profesor Ewa Głębicka uczestniczy w nich aktywnie od wielu lat. Książka „Dąbrowska (nie)znana” powstała na marginesie jej dotychczasowych prac edytorskich. Autorka z pasją i dociekliwością detektywa ujawnia wątki autobiograficzne w twórczości autorki Nocy i dni. Skupia się na mało znanych wątkach jej życia, przekonaniach m.in. politycznych, sądach o trudnych tematach współczesnej historii (takich jak Katyń czy antysemityzm), sympatiach (i antypatiach) literackich czy niespodziewanych emocjach ujawniających się w stosunku do bliskich jej ludzi.