Ja, hipis – narkoman. Od fascynacji do degrengolady

Cena: 29,90 PLN
szt.

Ja-hipis_sklad_okladka_1500pix

 

Format: 142 x 210 mm

Okładka: miękka

Liczba stron: 464

Cena detaliczna: 34,90 zł

Data premiery: 2 czerwca 2015

ISBN: 978-83-64526-24-4

 

 

 

Książka Ja, hipis – narkoman to rzecz o narkomanii totalnej, nie rozprawka o imprezowym „poćpywaniu” dla chwilowej przyjemności. To lot przez kawał historii PRL-u, lot nad brudnym, biednym krajem zgnębionych ludzi.
W końcu lat 70. i na początku 80. wielu postanowiło zanegować system. Bohater książki, a zarazem jej autor – Kaczor – już jako nastolatek zaczyna wyznawać ideały hipisowskie. Samodzielnie studiuje, bawi się, filozofuje, toczy dyskusje o istocie wolności, słucha Doorsów i poznaje odmienne stany świadomości. Kaczor uprawia istny eskapizm, nie liczy się z nikim i z niczym, skupia się tylko na tym, co daje mu przyjemność. Lista tych rzeczy skraca się w postępie geometrycznym, ale na pierwszym miejscu wciąż jest ona – heroina. Miejsce eskapizmu stopniowo zajmuje nihilizm, miejsce nihilizmu – totalna abnegacja.
Autor oszczędza nam dydaktyzmu, wielkich słów i wyszukanych metafor. W książce nie ma narkomańskiej martyrologii, łez ani użalania się nad losem. Znajdziemy tu jedynie porażającą siłę autodestrukcji. Efekt jest na tyle wymowny, że nikt przy zdrowych zmysłach po przeczytaniu tej książki nie sięgnie po narkotyki! A jak zobaczy, że syn, córka, kolega z pracy wpada w sidła uzależnienia to – autor ma taką nadzieję – podejdzie i rąbnie go w łeb! I to jest nowa jakość mówienia o narkomanii.

 


O Autorze:

Andrzej „Kaczor” Kaczkowski (ur. 1965) – hipis, przez dwadzieścia lat nałogowy narkoman (1978–1998), uczestnik wielu festiwali muzycznych w Polsce (m.in. wszystkich edycji festiwalu w Jarocinie – od 1980). Obecnie wyleczony mieszkaniec ośrodka Monaru w Nowolipsku, który ostrzega młodzież przed zgubnym wpływem narkotyków. Jemu samemu odebrały one zdrowie (w wyniku zmian neurologicznych został inwalidą jeżdżącym na wózku), rodzinę, majątek, popchnęły na drogę przestępczą i doprowadziły na krawędź życia. Dosłownie w ostatniej chwili udało mu się uniknąć tragicznego losu wielu jego narkomańskich przyjaciół, m.in. Ryszarda Riedla.

 

Andrzej_Kaczor_Kaczkowski_fot-Artur-Rawicz_2048p Andrzej Kaczkowski „Kaczor” na festiwalu w Jarocinie, 2007 r.